Naše škola češtiny pro cizince

Czech Language Training se nachází přímo naproti tramvajové zastávce Husinecká, jednu stanici od Hlavního nádraží. Stojím před dveřmi školy ve 3. patře, zazvoním na tlačítko office a bzučák mi otevírá dveře. Hned za nimi mě vítá graffiti v podobě stromu – rozcestníku, který mě nasměruje, do kanceláře a pak i do učebny, kde bude moje lekce probíhat. Na první pohled působí CLT útulně, domácky. Štítky s českými popisky nalepené na různých předmětech, pomůcka k výuce slovíček, navozují dojem, jako bychom byli u nějakého studenta doma.

V „kavárně“, společenské místnosti pro studenty, čeká na své lekce češtiny pro cizince několik studentů. Někteří jsou v plném přátelském hovoru, mluví anglicky, pokročilejší studenti už i česky, jiní jsou zahloubáni do učebnic, dělají domácí úkoly nebo opakují probranou látku. Na opačné straně CLT pak sedí jeden ze studentů u počítače, který je pro všechny k dispozici v malé studovně, která se, převážně v dopoledních hodinách, mění v dětský koutek, vybavený knihami pro děti a obligátními pastelkami a papíry. Ve všech prostorech se lze jednoduše připojit k wi-fi.

V 18.30 se otevírají dveře od učebny a z předchozí lekce odcházejí rozesmátí studenti. Učebna je plná výukových materiálů, které studenti vytvořili. V jedné části místnosti jsou vystaveny plakáty s recepty národních jídel a na druhé straně visí užitečné fráze pro začátečníky, ale i pokročilejší. Na stole leží slovníky a překvapivě taky stavebnice pro děti. To je „městečko“, které studenti společně staví a trénují na něm předložky a pády. V učebně jsou pohodlné židle pro 7 studentů a lektorku, protože v CLT garantují skupiny maximálně po 7 lidech. V místnosti mě překvapuje vybavení, které má lektorka k dispozici, projektor, plátno a notebook, takto jsou standardně vybaveny všechny učebny v CLT.